Wosk pszczeli

Wosk pszczeli ogólnie

Wosk pszczeli lub propolis to płyn wydzielany przez „pszczoły budujące” i nadaje się do pielęgnacji skóry. Pszczoły produkują go za pomocą swoich gruczołów woskowych i używają do budowy charakterystycznych plastrów miodu. Proces ten nazywany jest również „wydzielaniem”. Wosk ugniatają następnie narzędziami gębowymi i modelują sześciokątne komórki. W zależności od pochodzenia i gatunku pszczół, naturalna substancja budulcowa może mieć barwę od białej do żółtej.

Wosk pszczeli Gusti Leder

Właściwości i historia wosku pszczelego

Wosk składa się głównie z alkoholu, kwasów tłuszczowych i węglowodorów. Dzięki zawartym kwasom tłuszczowym wosk nie rozpuszcza się w wodzie. Może być rozpuszczony jedynie w alkoholu lub olejach. Ze względu na tę właściwość produkt ten nadaje się przede wszystkim jako wodoodporna i brudoodporna powłoka (impregnacja) w pielęgnacji skóry. Już Egipcjanie i Rzymianie używali wosku do balsamowania i uszczelniania swoich drewnianych statków, dzbanów i figur drewnianych. 

Maść z wosku pszczelego Gusti Leder

 Możliwości zastosowania propolisu

Obecnie czysty produkt naturalny, oprócz impregnacji produktów drewnianych i skórzanych, wykorzystywany jest do wielu zastosowań.
Wosk pszczeli jest znany przede wszystkim z produkcji świec i w przemyśle spożywczym jako środek powlekający dla żelków lub jabłek. Jest jednak szczególnie popularny w przemyśle kosmetycznym jako baza do kremów, mydeł, szminek i kredek do oczu, ponieważ naturalny produkt jest uważany za szczególnie przyjazny dla skóry. Dzięki temu nawet osoby wrażliwe mogą używać wosku pszczelego np. do pielęgnacji swoich produktów skórzanych, nie doświadczając przy tym zaczerwienień ani podrażnień skóry.

Produkty z wosku pszczelego Gusti Leder

Wosk pszczeli w pielęgnacji skóry

W pielęgnacji skóry propolis powoduje, że poszczególne miejsca na skórzanej torbie lekko ciemnieją, a drobne zadrapania stają się niewidoczne. Woski i żywice można polerować, mają działanie zamykające pory i wzmacniające skrzypienie. Służą głównie do impregnacji skóry zewnętrznej i wszelkiego rodzaju skóry gładkiej. Wosk pszczeli sprawia, że skóra jest nie tylko wodoodporna, ale także miękka i elastyczna. Jednocześnie pozostaje oddychająca i trwalsza.
Zastosowanie: Oczyścić produkt skórzany i oszczędnie nałożyć wosk pszczeli na suchą skórę. 

dodatkowe źródła (dostęp 01.11.2018)

  • propolis-ratgeber(punkt)info/bienenwachs#
  • honig-und-bienen(punkt)de/bienenwachs/
  • derbienenblog(punkt)de/2015/02/20/wie-machen-die-bienen-das-bienenwachs/
  • lederzentrum(punkt)de/wiki/index.php/Lederpflege