Pielęgnacja skóry

Intensywność potrzeby pielęgnacji zależy przede wszystkim od produkcji skóry, ale także od obróbki i obciążenia, na jakie narażony jest dany produkt. 

Pielęgnacja skóry ma na celu zachowanie trwałości produktu; ma chronić przed brudem i wpływami środowiska (np. deszczem lub promieniowaniem UV), zachować elastyczność skóry i zapobiegać jej pękaniu. 

Wielu ludzi zdaje sobie sprawę, że buty ze względu na swoje obciążenie wymagają pewnej pielęgnacji, aby zachować swoją jakość. Jednak także meble skórzane, siedzenia samochodowe i torby powinny być regularnie pielęgnowane, aby długo cieszyć się ich użytkowaniem. 

Co charakteryzuje dobrą pielęgnację skóry?

Dobra pielęgnacja skóry powinna być dostosowana do produktu i wymagań, jakie są mu stawiane.

Wszystkie produkty pielęgnacyjne mają wspólne działanie natłuszczające i sprawiają, że skóra jest wodoodporna lub impregnowana. 

Ważne jest, aby zawsze najpierw przetestować pielęgnację na niewidocznym miejscu na skórze, zanim zastosuje się ją na całej powierzchni, ponieważ w przeciwnym razie mogą wystąpić nieestetyczne i niepożądane przebarwienia. 

W tym przypadku obowiązuje zasada: nawet tania pielęgnacja jest lepsza niż żadna pielęgnacja. 

Jednak odradza się stosowanie „sprawdzonych” domowych środków, ponieważ dzisiejsze skóry są cieńsze, bardziej miękkie i inaczej garbowane, dlatego potrzebują dostosowanych produktów pielęgnacyjnych ben. W razie wątpliwości można osiągnąć przeciwny efekt, a dobrze zamierzone środki mogą uszkodzić strukturę skóry. 

Jakie środki pielęgnacyjne są dostępne?

  • Krem pielęgnacyjny

jest emulsją z wody i tłuszczu. Dzięki swojej strukturze wnika głęboko w skórę i nadaje się również do odświeżania koloru. 

  • Mleczko pielęgnacyjne

jest również emulsją z wody i tłuszczów lub olejów, jednak bardziej płynną niż krem. Mogą być do niego dodane dodatkowe substancje, takie jak substancje zapachowe, rozpuszczalniki, środki powierzchniowo czynne do jednoczesnego czyszczenia lub filtry UV. Jego struktura sprawia, że jest szczególnie odpowiedni do pielęgnacji większych powierzchni.

  • Tłuszcz do skóry

działa wodoodpornie, jest  silnie natłuszczający i dlatego powinien być stosowany oszczędnie. Nadaje się głównie do skóry używanej na zewnątrz. Zaleca się stosowanie go tylko do skóry gładkiej, ponieważ na skórach otwartych może powodować powstawanie plam.

  • Olej do skóry

również nie powinien być stosowany na skórach otwartych. Jego zastosowanie jest zalecane przede wszystkim w przypadku suchych i kruchych skór, które wymagają silnego natłuszczenia, ponieważ skóra jest nasączana olejem, aby ponownie stała się elastyczna.

  • Mydło do siodeł

obecnie właściwie nie jest już stosowane w pielęgnacji skóry, ponieważ nowoczesne środki czyszczące i pielęgnacyjne bardziej uwzględniają potrzeby skóry

  • Balsam

jest wytwarzany na bazie żywic i wosków (np. wosku pszczelego) i nadaje się do pielęgnacji skór gładkich. Główne działanie to powłoka odporna na brud i wodę. Jego właściwości zamykające pory czynią tę pielęgnację nieodpowiednią do zastosowań w samochodach i meblach

  • Krem do butów

jest ponownie emulsją, która zazwyczaj składa się z wody, rozpuszczalników, tłuszczów/olejów, emulgatorów, środków przeciw zamarzaniu, konserwantów i ewentualnie pigmentów, aby odpowiednio zachować i chronić skórę narażoną na działanie wiatru i pogody. Również pastę do butów należy stosować oszczędnie.

  • Środek impregnujący

występuje w formie płynnej lub jako spray. Nadaje się do skóry zamszowej i nubukowej i służy do ochrony skóry przed wilgocią.



Źródła (wszystkie ostatnio odwiedzone: 18.01.19): 

  • lederzentrum(punkt)de/wiki/index.php/Lederpflege
  • leder-info(punkt)de/index.php/Lederpflege 
  • leder-info(punkt)de/index.php/Schuhcreme
  • https://de.wikipedia(punkt)org/wiki/Lederpflege
  • hauswirtschaft(punkt)info/reinigung/lederpflege.php